Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny

Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny

Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny wchodzi w życie. Wszystko dzięki wieloletnim staraniom wielu ludziom i organizacjom, w szczególności Związkowi Dużych Rodzin „Trzy Plus„.
Jeśli w Waszej rodzinie jest trójka dzieci poniżej 18. roku życia (lub 25., jeśli się nadal uczą) możecie w swoim mieście złożyć wniosek. Wystarczy zabrać ze sobą dowody osobiste, oraz akty urodzenia dzieci (z numerami PESEL).

Niestety karta ta obecnie przypomina bardziej program rabatowy, niż to o co walczył związek 3+. Dlaczego rabatowy? Bo codzienna oferta karty przypomina mi Payback. Gdzie rodzina 5-osobowa może zrobić zakupy?
Alma – 5% rabatu
Vistula – 10% rabatu
W.Kruk – 5% na zegarki, 10% na resztę

i to tyle. Sport i rekreacja to raptem 22 pozycje z całego kraju. W większości to 10% rabat na usługi. Miło wyłamuje się tutaj Stadion Narodowy – 50% zniżki od ceny podstawowej.

Na deser, to co powinno być oczywistością. Co oferuje Ministerstwo Finansów? Jeśli złożymy wniosek elektroniczny rozliczenia PIT to termin zwrotu podatku zostanie skrócony do 30 dni. Nie chcę kablować, ale to normalny czas jeśli nie składa się na ostatnią chwilę.

Jeśli wybierzecie się w podróż koleją najmilej zaskoczy Wars – 10% zniżki, jeśli rodzina nie zabierze prowiantu ze sobą. Bo niestety PKP w zniżkach na bilety nie rozpieszcza. W pociągach IC/IC Premium/TLK dostaniemy 25% zniżki, jeśli jednocześnie będzie podróżować minimum 3 członków rodziny z kartami. O Przewozach Regionalnych nawet nie wspomniemy, ze względu na grzeczność (więcej o „zniżkach”).

W Uzdrowiskach na razie jest tylko 1 pozycja – Uzdrowisko Rabka. W zależności od miejsca i długości pobytu oferuje od 10% do 30% rabatu na pobyt, jak również zabiegi.

Najlepszą ofertę mają Parki Narodowe (1. na liście) oraz Muzea (13 + oddziały):

  • bilet za 1 zł: Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Piastów Śląskich we Brzegu (pow. 16 roku życia – 5 zł), Zamek Królewski w Warszawie (TYLKO DZIECI za 1 zł)
  • 80% zniżki dla każdego członka rodziny w: Białowieski Park Narodowy, Muzeum Narodowe w Krakowie (dzieci za darmo)
  • 40% zniżki dla każdego członka rodziny w: Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (w tym ORP Błyskawica), Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
  • 38% zniżki: Centrum Nauki Kopernik w Warszawie (rodzice płacą 16 zł zamiast 25 zł, dzieci 13 zł zamiast 16 zł)
  • 30% zniżki: Kopalnia Soli Wieliczka S.A.
  • 20% zniżki: Kopalnia Soli Bochnia Sp. z o.o.

PDF: Oferta partnerów karty

I tyle. Szału nie ma, a w niektórych miejscach wygląda jakby ktoś na siłę wymógł „zniżkę”. I jest to karta dla bardziej zamożnych rodzin wielodzietnych, nich tych którzy oczekiwali pomocy od Państwa. Pomoc dla młodego pokolenia, które ma niedługo płacić składki ZUS. A jak wiadomo, im lepsze rozeznanie świata, edukacja, tym prawdopodobnie większe podatki czy ZUS młody człowiek będzie płacić.

W Gdańsku można już składać wnioski o ogólnopolską KDR w 3 punktach obsługi klienta ZTM:
Punkt Obsługi Klienta nr 2 przy ul. Wyspiańskiego 9 A (dawny sklep meblowy Heban),
Punkt Reklamacji w siedzibie ZTM przy ul. Na Stoku 49
Punkt Obsługi Klienta nr 4 przy ul. Świętokrzyskiej 15

W tym miejscu należy podziękować za samorządowe inicjatywy i lokalne Karty Dużych Rodzin, jak chociażby w Gdańsku. Miasto Gdańsk od 2011 roku umożliwia wyrobienie rodzinom 3+ lokalnej KDR, najważniejsza bonifikata i naprawdę pomocna to darmowe przejazdy komunikacją miejską, jak również darmowego zwiedzania ZOO w Gdańsku (druga sobota miesiąca, lub cała zima) oraz zniżki w placówkach miejskich.

Minus dla Gdyni i Sopotu, gdzie po ogólnopolskie KRD trzeba zgłosić się do MOPS-u minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz prosił aby to były urzędy miast (więcej).