Gdańsk - makieta Żurawia

Trójmiasto – co warto zobaczyć z dzieckiem?

Wakacje 2016 trwają w najlepsze. Za kilka dni w Trójmieście będziemy mieli specjalnego gościa – Kacpra. Będzie on u nas pierwszy raz, dlatego zaczęliśmy się zastanawiać gdzie można zabrać 8-10 latka i co można mu pokazać w Gdańsku, Sopocie czy Gdyni. Czy jest coś dla najmłodszych, a może Trójmiasto to tylko plaża i ulica Długa?

A przy okazji pomyśleliśmy, że będzie to wspaniała okazja, aby móc z Wami się podzielić taką listą. W wielu miejscach, o których wspominamy poniżej już byliśmy, ale z chęcią odwiedzimy je ponownie.

Trójmiasto

 • tramwaj wodny
  Moim zdaniem, jeśli jesteście w Trójmieście musicie skorzystać z tramwaju wodnego. Jest to świetna i tania możliwość, aby zainteresować dziecko takimi „nudnymi” miejscami jak Westerplatte czy Twierdza Wisłoujście.
  Niestety obecnie kursują już tylko 2 linie: F5 (Żabi Kruk – Westerplatte) oraz F6 (Narodowe Centrum Żeglarstwa – Targ Rybny). Kiedyś tramwaj wodny pływał również do Gdyni i Sopotu.
  Dorośli płacą 10 zł za bilet, dzieci 5 zł. Bilety do nabycia na statku.
 • Dom do góry nogami w Szymbarku
  Nieopodal Trójmiasta znajduje się Szymbark, gdzie nie tylko można kupić pyszny wiejski chleb. 40 minut samochodem dzieli nas tylko od Centrum Edukacji i Promocji Regionu.
  Na miejscu zobaczymy najdłuższą deskę świata, zapoznamy się z kulturą kaszubską (wersja mini-mini), ale także zobaczymy Dom Sybiraka, bunkier Gryfa Pomorskiego, a przede wszystkim możemy wejść do Domu do góry nogami.
 • Kaszubski Park Miniatur
  W podobnej odległości co Szymbark, ale bardziej na północ znajduje się park miniatur. Na miejscu, ale w miniaturze (skala 1:25) znajdziecie zamki, zabytki (Statua Wolności, Krzywa Wieża), kościoły, obiekty z Kaszub.

Gdańsk

Gdańsk to nie tylko Główne Miasto, to również punkty widokowe, świetne centra edukacji i ciekawe miejsca.

 • Pachołek
  Jeśli lubicie chodzić po lesie, a do tego chcielibyście zobaczyć Oliwę i Bałtyk z góry to Pachołek jest dla Was. Wieża jest ogromna i solidna.
  Jeśli jesteście samochodem możecie zaparkować od strony ul. Tatrzańskiej, a później udać się w górę malowniczą serpentyną. W okolicy są ścieżki piesze i rowerowe.
 • Góra Gradowa / Krzyż Milenijny
  Natomiast gdy bardziej lubicie miasto polecamy wybrać się na Górę Gradową, która znajduje się prawie w centrum Gdańska (pomiędzy stocznią a Gdańskiem).
  Widok jest niesamowity – od wiatraków znajdujących się na Żuławach przez Gdańsk Główny aż do centrum Gdyni.
  Parking w okolicy od tego sezonu płatny (strefa płatnego parkowania).
 • Kozacza Góra
  Kozacza Góra to park/las, wieża widokowa, plac zabaw – czyli dla każdego coś miłego.
  Idealne miejsce na odpoczynek pomiędzy innymi atrakcjami. Dzieci mogą dodatkowo się wybiegać, pobawić na sporym placu zabaw, a rodzice odpocząć w cieniu drzew.
  Najlepiej dojechać komunikacją miejską, lub zaparkować na parkingu przy węźle przesiadkowym.
  Album zdjęć: Kozacka Góra
  Album zdjęć: Góra Kozacka w Gdańsku 2015
 • Latarnia Morska w Nowym Porcie
  Można wdrapać się na sam szczyt. Idealne miejsce aby zobaczyć ujście Martwej Wisły, Westerplatte, Bałtyk, Nowy Port, a jak szczęście dopisze to wielki prom pływający do Szwecji.
  Od 2015 roku jest możliwość wejścia na falochron od strony Parku Brzeźnieńskiego, w którym znajduje się kilka placów zabaw, a od strony zachodniej mała gastronomia.
  Album zdjęć: Brzeźno
 • Ośrodek Kultury Morskiej
  Po prostu warto.
 • EduPark
  Jeśli Wasz pobyt w Trójmieście jest dłuższy polecamy wybrać się z dziećmi do EduParku, w środku można zobaczyć świat nauki zaprezentowany w bardzo przystępny sposób.
 • ZOO – Gdańsk Oliwa
  Można spokojnie spędzić cały dzień w oliwskim ogrodzie zoologicznym. Najlepiej przyjechać już o 9 rano, gdy parkingi samochodowe (płatne) są jeszcze puste, a słońce jeszcze nie praży.
  Są słonie, hipopotamy, lwy, małpy i wiele innych zwierzaków. Jeśli dzieciom będzie się nudzić możecie pójść do parku linowego (płatny).
  Album zdjęć: ZOO Gdańsk 2015
  Album zdjęć: ZOO 2013
  Album zdjęć: ZOO 2012
 • Centrum Hewelianum
  Jeśli w ZOO można spędzić cały dzień, to w Centrum Hewelianum kilka dni. Można powiedzieć, że to taki mniejszy odpowiednik Centrum Naukowego Kopernik z Warszawy.
  W tym sezonie szczególnie popularnym miejscem jest mobilne planetarium, w którym można m.in. obserwować Słońce.
 • Arena Gdańsk
  Stadion bursztynowy to nie tylko piłka nożna. Na miejscu są gokarty, Escape Rooms, paintball elektroniczny itp.
  Ale największą atrkację tegorocznych wakacji jest wielka makieta kolejowa.
 • Kraina Zabawy
  To plac zabaw, który mieści się niedaleko gdańskiej plaży przy ul. Dąbrowszczaków. Nie można go porównać z placami zabaw, na których byliśmy chociażby w Warszawie, ale jak na trójmiejskie warunki – polecamy.
 • Sołdek – statek muzeum
  Dodatkową atrakcją może być prom „Motława”, który przewozi do muzem za 1.50 zł
 • Lodziarnia „Znane Smaki”
  A po wszystkim najlepiej udać się do jednej z najstarszych lodziarni w Gdańsku. Mieści się w ustronnym miejscu, niedaleko Długiego Pobrzeża przy ul. Tartaczna 5
  Otwarte codziennie od 10:00, zawsze do wyboru inne smaki

Gdynia

Gdynia mimo, że jest bardzo młodym miastem (1926 r., wcześniej osada rybacka) ma dla Was równie dużo atrakcji co Gdańsk. Wymienimy tylko kilka z nich.

 • Akwarium Gdyńskie
  Zobaczycie żółwie, ośmiornice, rekiny, ale również stworzenia mieszkające na rafach koralowych, np. Nemo (błazenka).
  Czynne codziennie od 9:00 do 21:00. Bilet normalny 24 zł, ulgowy 16 zł, są również bilety rodzinne.
  Album zdjęć: Akwarium Gdyńskiej 2010
 • ORP Błyskawica
  A tuż obok Akwarium, po drugiej stronie Molo Południowego znajduje się ORP Błyskawica – polski niszczyciel, który pływał od 1937 do 1975 roku. Obecnie jest to okręt – muzeum.
 • Plaża Śródmieście
  Również w rejonie Skweru Kościuszki / Molo Południowego znajduje się plaża Śródmieście, gdzie na plaży znajduje się całkiem spory plac zabaw. Sama plaża posiada przebieralnie, natryski, toalety – naszym zdaniem jedna z lepiej przygotowanych plaż w całym Trójmieście. A do tego znajdująca się w centrum Gdyni.
 • Gdyńskie Muzeum Motoryzacji
  A wieczorami polecamy spacery z Brzeźna w Gdańsku przez klif w Orłowie do centrum Gdyni plażą. Wrócić zawsze można kolejką SKM.
 • Centrum Nauki Experyment
  Gdynia również posiada swoje centrum nauki. Jest duże, posiada wiele atrakcji, a wszystko znajduje się na jednej, wspólnej przestrzeni (jakby hali wystawowej). Bez różnicy na wiek, znajdziecie tam coś dla siebie.
  Pod całym kompleksem znajduje się płatny parking.
 • Orłowo: klif, molo i plaża
  W ostatnich latach Orłowo stało się bardzo popularnym miejscem, dlatego jeśli to możliwe zostawcie samochód daleko, lub przyjdźcie na pieszo. Można powiedzieć, że Orłowo to taki mały skansen: są rybacy, piękne molo (moim zdaniem ładniejsze od molo w Sopocie), ujście rzeki Kaczej, a także piękny klif, na którym można się wspiąć.

  Album zdjęć: Wiosna w Orłowie

 • wieża widokowa Orange
  Od 2007 roku w Kolibkach dostępna dla wszystkich (godz. 8-18) jest wieża przekaźnikowa firmy Orange. Znajduje się wśród drzew, z dala od zgiełku miasta. Wchodzi są po krętych, betonowych schodach, a na górze często wieje – ale warto wejść.
 • Adventure Park w Kolibkach
  Dla ludzi lubiących mocne wrażenia. Na terenie ośrodku znajduje się naprawdę wiele atrakcji. Jest ogromny park linowy, długie tyrolki, skos adrenaliny, strzelnice, quady, paintball itp.
  Cały dzień z głowy jak nic.
 • InfoBox
  Trudno mi określić czym jest InfoBox. Warto się wybrać ze względu na punkt widokowy, który dzięki niemu powstał w środku Gdyni. Na miejscu również informacja turystyczna i restauracja.

A Wy jakie miejsca najbardziej lubicie w Trójmieście?