Świeże ryby prosto od rybaków w Gdyni i Sopocie

Gdynia Orłowo - plażaTym razem wpis mniej rodzinny, a bardziej dla wszelkich nierodowitych Gdańszczan, Sopocian i Gdynian.
Mało z przyjezdnych wie, że w Trójmieście można kupić ryby prosto od rybaka. Są takie 2 najbardziej popularne miejsca z rybami prosto z morza.

Oczywiście bazy rybackie mieszczą się na plaży. W Gdyni Orłowie, po lewej stronie od mola orłowskiego oraz w Sopocie przy barze Przystań (prawo od mola sopockiego).

Gdynia Orłowo

Całe Orłowo darzę wielkim sentymentem. Rybacy mieszczą się na lewo od mola, obok Tawerny Orłowskiej. Ostatnio przyczółek rybacki doczekał się remontu.

Na co dzień wypływają stąd 4 łodzie rybackie. Świeże ryby są sprzedawane w godzinach od 6:00 do 9:00 rano. W sklepiku obok do godziny 13 można nabyć ryby wędzone.
Rybacy łowią flądry i dorsze. Niestety obecnie dla dorszy jest za ciepła woda. W sklepiku dodatkowo sprzedawany jest wędzony dorsz i łosoś, nieraz do zdobycia wędzony węgorz.

Sopot

W Sopocie nie jest tak łatwo trafić do rybaków. Osoby często chodzące plażą z Gdańska do Gdyni na pewno kojarzą charakterystyczne łodzie na brzegu plaży w Sopocie (na wysokości Placu Rybaków, ul. Emilii Plater). Spacerując deptakiem powinniśmy skręcić na plażę przy barze Przystań.

Właśnie tam znajdziemy sopockich rybaków. Tutaj świeże ryby najlepiej nabyć w godzinach 6-7 rano, później może już zabraknąć towaru. W takim wypadku pozostają nam ryby wędzone.
Codziennie można nabyć flądrę, sandacza i okonie.

Na miejscu, na życzenie klienta ryba może zostać oczyszczona i rozebrana.

A może panga?

To co Europejczycy nazywają pangą z pangi prawie nic nie ma, bo w połowie to woda.

W rzeczywistości to co nazywa się w Polsce pangą jest sumem rekinim. Dla Wietnamu, skąd improtujemy tą rybę, jesteśmy 2. rynkiem zbytu na świecie! W Polsce panga jest w TOP3 spożywanych przez nas ryb.

Bardzo szybko wyparła polską, smaczną konkurencję… ceną. Nie ma niestety walorów smakowych, bo pango to tylko białko, sól i woda. Często spotyka się za to w pangach mnóstwo chemikaliów (środki grzybobójcze,  środki absorbujące wodę). Jest produktem czysto przemysłowym.
Najgorsze jest to, że nie ma w pandze nic z ryby (chociażby kwasy Omega-3).

Po więcej informacji o pandze zapraszamy do artykułu we Wprost: Rybka zwana pangą. A osoby z Trójmiasta zapraszam po świeżą lub wędzoną rybkę…