Kinga Kamińska

Album rodzinny przenosimy na Flickr

W maju internetowy serwis do gromadzenia i udostępniania zdjęć Flickr przeszedł metamorfozę, dodatkowo zmieniono zasady wgrywania zdjęć.

Kilka lat temu, gdy zaczynaliśmy przygody ze zdjęciami i ich publikacją dla znajomych nie było żadnego wyboru w Sieci. Zdjęcia udostępniliśmy na serwerze za pomocą oprogramowania Coppermine – darmowego narzędzia napisanego w PHP.

Później pojawił się Flickr oraz Picasa Web Albums. Z powodu sporych ograniczeń Flickr’a i jego toporności wybraliśmy wtedy narzędzie od Google, które zostało stworzone przez hobbystów. Lata mijały Picasa się nie zmieniała, ale oferowała oprogramowanie dla Windows i Linux, dzięki któremu prościej było zarządzać zdjęciami na komputerze i umieścić je w Internecie. Ostatnimi czasy Picasa zaczyna służyć jako moduł zdjęciowy dla Google+. To już nie dla nas – chcemy mieć tylko album zdjęć, bez zbędnych fajerwerków.

 

DSC_6975
Babie Doły
DSC_6752
Plac zabaw we Wrzeszczu
DSC_5911
U Emilii i Adama
DSC_5739
Wakacyjny misz-masz 2012

 

Dlatego podjęliśmy decyzje, że z migrujemy nasze zdjęcia do nowego Flickr’a. Prezentacja zdjęć odbywa się w Flickr w 2 postaciach:

  • strumień zdjęć – w tym miejscu lądują wszelkie wgrane zdjęcia, w kolejności ich umieszczania; coś podobnego spotkamy na urządzeniach iOS, ale nie w Picasa
  • albumy – możliwość prostego grupowania zdjęć w albumy oraz ich ręcznego sortowania; pod tym względem są mniejsze możliwości

Flickr posiada wiele dodatkowych narzędzi, np. kolekcje, rozbudowane statystyki itd. W tej chwili dodaliśmy 37 albumów – wszystkie z 2013 roku (wiele zdjęć, których nie widzieliście) oraz rok 2004, 2005 i część 2006. Sukcesywnie będziemy migrować kolejne, archiwalne zdjęcia.

 

DSC_7068
Ostatni spacer Wałem
DSC_7039
Sobieszewo 2013
5858058990792031394
Matemblewo zimą
DSC_6220
Na plaży w styczniu
DSC_6021
Park Oliwski w październiku

 

W większości jest to przenoszenie 1:1: z Picasy, ale w przypadku gdy stwierdzimy, że brakuje podstawowych zdjęć opowiadających daną historię to je dodajemy (np. zdjęcia z Taize Milano), jak również albumy (np. Wielkanoc w Toruniu 2006).

Flickr: Strumień zdjęćAlbumy

Zapraszamy 🙂