Miejsca, które warto zobaczyć w Europe Wsch.

Toruń - panorama miastaSerwis Lonely Planet bardzo znany na świecie np. ze swoich świetnych przewodników ogłosił tydzień temu Top 10 miast Europy Wschodniej, które warto i należy odwiedzić.

Jak sami piszą, Europa Wschodnia przez lata była zapomniana i niedoceniana turystycznie. Zestawieniem Top 10 chcą to odmienić.
Jedyne polskie miasto, które znalazło się w zestawieniu to…Toruń.

 1. Alpy Julijskie – Słowenia
  Alpy Julijskie znajdują się na pograniczu Słowenii i Włoch, gdzie większa część znajduje się w Słowenii. Centralnym miejscem w parku jest góra Triglav. Autorzy szczególnie polecają Vršič Pass – widok jest niesamowity.
 2. Sarajewo – Bośnia Hercegowina
  Całkiem niedawno, w latach 90. Sarajewo było na krawędzi zagłady. Mimo problemów odżyło, tętni dzisiaj życiem. Pełne jest kawiarni i niezapomnianych widoków. Natomiast w trakcie zimy to jedno z lepszy miejsc na narty.
 3. Wyspa Mljet – Chorwacja
  Mljet jest prawdopodobnie najbardziej uwodzicielskim miejscem na Adriatyku. 72% wyspy pokryte jest przez las, natomiast reszta to winnice, małe wioski i pola.
  Dostać na wyspę można się z Dubrownika (koszt 32 KN, czas 2h), i na miejscu spędzić kilka dni podczas pieszych wędrówek.
 4. Orchej Stary – Mołdawia
  W Mołdawii znajduje się kompleks klasztorny Orchej Stary w całości wyrzeźbiony w wapiennej skale. Stworzony przez prawosławnych mnichów w XIII wieku.
 5. Tallinn – Estonia
  Tallinna chyba nie trzeba przedstawiać. Obecnie Tallinn łączy w sobie średniowieczne zabytki (kościoły, piwnice XV w.)  z nowoczesnością (architektura ze szkła i chromu). Jest to słoneczne miasto placów i ścieżek rowerowych.
 6. Loket – Czechy
  Jest to małe miasteczko położone w zachodniej części kraju w zakolu rzeki Ohře. Zakole rzeki dodaje miastu Loket uroku. Warto się zatrzymać i przespacerować po rynku.
 7. Toruń – Polska
  Autorzy z Lonely Planet zachwyceni są ilością gotyku w mieście. Szczególne wrażenie wywarła na nich ilość i wielkość kościołów na Starówce. Do tego w Toruniu na Starym Mieście możemy zawsze liczyć mury, który dają przyjemny chłód latem.
 8. Ždiar – Słowacja
  Ždiar pełne jest drewnianych domów pięknie zdobionych. Warty polecenia jest zielony szlak prowadzący na Szeroką Przełęcz przez Mąkową Dolinę.
 9. Ryga – Łotwa
  Często nazywana „Paryżem północy”. Ryga ma największą i najbardziej imponującą architekturę modernistyczną w Europie.
  Koszmarne rzygacze oraz modlące się boginie zdobią ponad 750 budynków wzdłuż bulwarów.
 10. Mińsk – Białoruś
  Mińsk prawie każdego zaskoczy. Jest to bardzo nowoczesne i postępowe miasto.  Nie bądźmy zaskoczeni modnym kawiarniami czy restauracjami z WiFi. W centrum spotkamy głównie galerie sztuki i bary sushi. Stosunkowo niewiele jest tradycyjnych miejsc turystycznych, ale każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Większość wybranych miejsc naprawdę robi wrażenie i zachęca turystycznie. Z miłą chęcią odwiedzilibyśmy te wszystkie miejsca i jak tylko będzie możliwość postaramy się to zrobić. Tym bardziej, że do niektórych miejsc z Polski jest naprawdę blisko.

Album zdjęć: Skyway 2009 w Toruniu